2019. július 28., vasárnap

Mérföldkő

Két pizzaszelet, egy alkohoholmentes sör, 24 óra szülőmentes övezet , 1 régóta dédelgetett álom. Teljesült. Élveztük. Levi is. Mi is Apával.
Már tudok zacskóslevest főzni, így már itthon hagyhattok akár több napra is - érvelt Levi. Már gyúrunk a változatosabb ételek elkészítésére, virsli, tészta, rántotta a listán. Már nézem a hétvégi programokat. :-D

2019. július 26., péntek

Terapeutáim

A lelkigondozóim. Nem kérdeznek. Nem vádaskodnak. Nem tanácsolnak. Nem ajánlanak. Nem vonnak kérdőre. Nem idéznek múltat. Nem kecsegtetnek láthatatlan jövővel. 
Vannak. Tavasszal, nyáron kibújnak a földből. Reményt adnak. Van újrakezdés. Egyre magasabbra törnek, napról-napra "szárnyalnak". Fejlődnek. Tarka virágokkal ajándékoznak meg. Hálásak a gondoskodásért. Hozzátartoznak a hajnalaimhoz, a félálmos szemek alól a második útam hozzájuk vezet. Velük ébredek. Simogatják a lelkemet. Ünneplőbe öltöztetik a szívemet. Megnyugtatnak. Lecsendesítenek. A jelenlétükkel színes világot teremtenek körém. Az elhervadt szirmoknak megköszönöm, hogy voltak. Megtanítanak sok mindenre. Gondoskodnak rólam. Pedig egyszerűen csak vannak. Nem győzök nekik elég hálás lenni.






























2019. július 22., hétfő

Kiruccantunk

Terveztünk, újraterveztünk, majd megint újra, aztán a hajnali júliusi napon nekiindultunk a közel 4 órás útnak Graz felé.  Az ötlet messziről jött, amely keresztezett egy vágyat is. 
Egy tavaszi napon Apa felajánlotta, hogy Németországba vezető útján kitesz a engem és a barátnőmet Bécsben, ahonnan a nap végén majd vonattal hazautazunk. Életemben még nem jártam arra, de a lelkesedésem és a kaland meglobogtatta előttem az élménytúra lehetőségét. De nem az esőben. Az előre beharangozott viharos szél és a a záporos, zivataros időjárás miatt, majd a "legközelebb" időpontra halasztottuk el az utazást. Így változott a terv, az összetétel, és továbbgondoltuk a kirándulást. Egy bécsi intenzív városnézés után utazzunk el Grazba, ahol Apa szerette volna megnézni egyik nagy kedvencének, Arnold Schwarzeneggernek a szülőházát. Levi biciklizésbe gondolkodott, őt a Graz környéki bicikliútak érdekelték. Én mindenevő vagyok. Egy alapos átgondolás után, átvariáltuk a terveket, egy hétvégére sok lett volna Ausztria két legnagyobb városa, így mivel Grazban volt szállásunk, adott volt az úticélunk. Felraktuk a biciklit az autó tetejére, és nekivágtunk a hétvégi kalandnak. Egy hétvégi minőségi családi kalandnak. 
Első útunk a szálláshelyünkre vitt, reménykedtünk, hogy kipakolhatunk az autóból, átvesszük a "birodalmunkat", aztán felfedezzük a várost. Nem jutottunk be, sehol senki a házban, mire Apa észrevette az információs papíron, hogy délután kettőtől foglalhatjuk le a lakást. Sebaj, addig felfedezzük a várost. Levi rögtön biciklire pattant, és mintha ismerős terepen lett volna, eltűnt a látóterünkből. Mégsem aggódtunk. A Grazra jellemző biciklis kultúra nagyon fejlett. A kiépített "mindenhovávezető" bicikliútak, a tárolási lehetőségek és az emberek hozzáállása nem hagyott kétséget affelől, hogy jó döntés volt vinni magunkkal Levi biciklijét. Ismerve Levi  tájékozódási képességét és talpraesettségét (meg a vakmerőségét is), nyugodt szívvel engedtük útjára, hogy a maga tempójában és érdeklődési körének megfelelően fedezze fel a várost. 











Apával mi is nekivágtunk, és a belvárosi élet feltérképezése után,

úgy döntöttünk, hogy "bevesszük" az óváros felett 123 méter magasságban tornyosuló Schlossberg (Várnegyed) tetején a középkorban épült várat. 
Több lehetőség van a feljúátásra, lefelé eggyel több. Sportosoknak, kihívást keresőknek lehet a sziklahasadékban kiépített lépcsőn
vagy a meredek aszfaltúton felmenni. De a hegy gyomrában kiépített lift, valamint az óvárosra tökéletesen rálátható sikló is megoldás. Lejutásnál egy kiépített csúszda is alternatíva lehet, de az már tényleg a nagyon bátraknak. Szerintem. 
Apával a liftet választottuk.


Ahogy az üvegfalú lift megállt a hegyen, "hú, basszus, ez gyönyörű" mondat hagyta el a számat. És nem véletlen. A háttérben vonuló Alpok látványa, az alpesi kis falvak rendezettsége , a város minden írányából látható óratorony olyan tömény élményt nyújtott, hogy azt sem tudtam, hogy merre induljak, mit nézzek meg előbb.












Ha itthon a 35 fokos déli órákban a közeli, kb. 50 méterre lévő kisboltba kell mennem, előtte 10 percig testi-lelki felkészülést tartok, majd a 10 perces utam után, hálát adok, hogy túléltem a kánikulát. A hegy tetején a 35 fokos tűző napon nem foglalkoztattak ilyen dolgok, bár tény, hogy nem fáztunk.
Az "ereszkedés" a meredeksége miatt sem volt egyszerű, főleg, hogy a hegy másik oldalában érkeztünk a tervezettel ellentétben. A hozzánk hasonló turisták érdekében a hegy belsejében átvezető 175 méteres alagúttal megoldottuk ezt a problémát.


4 óra utazás, 13 000 lépés után , izzadtan, szomjasan, büdösen és fáradtan vágytunk egy kis hűvös szoba nyújtotta békés pihenésre, ezért az útunkat a szállásfelé vettük. Sehol senki. Az eddigi újtaink során mindig volt "háziúr", azúttal a zárt ajtó fogadott megint. Mivel Apa "házaló", így neki nem volt idegen a boxokban "elrejtett" kulcs, én most találkoztam először ilyen megoldással. Kéne egy kód - mondja Apa. De mégis honnan? Nem küldtek levelet? - szegezi nekem Apa a kérdést. Nem - állok továbbra is tanácstalanul, bár a hatodik érzék el kezd dolgozni, de gyorsan elhallgattatom. Hívjuk fel a megadott számot! - tanácsolja Apa. Olyan egyszerű megoldásnak tűnik, csakhogy a létige ragozáson és a Kindergarden szón kívül nem beszélek németül. Levi, Apa még ennyit sem. Az angollal egy fokkal jobban állok, össze tudok rakni egy mondatot néhány perc alatt, de a választ nem biztos, hogy megértem. De azért próbálkozunk. A háziúr (?) hasonló szinten lehet angolul, ő is lassan és tagoltan beszél. Nyert ügyünk van. A kódot is megkapjuk. Nyílik az ajtó. Felmászunk a második emeletre. Másnap reggel megtalálom a háziúr két nappal korábban elküldött levelét a kóddal és minden számunkra fontos információval a leveleim között. Apa megjegyzését most nem írnám ide :-D
Néhány órás pihenés után újra nekivágtunk az esti élet felfedezésére, beültünk a Mura folyón "ringatozó" Murinsel kávézóba, ahol Levi életében először készített teát (ezt is megértük),



majd a napi több mint 19 000 lépés (kb. 14 km) után a végéhez közeledő energiaszintünkből már csak annyi maradt, hogy eljussunk a szállásig. 



Nem kellett ringatni minket és altatódal nélkül is beájultunk, bár az éjszaka folyamán a ház közvetlen aljában közlekedő villamos hangja gyakran felvert az álmunkból. 
A grazi kirándulásunk igazi célja a várostól kb. 10 kilométerre fekvő Thail völgy, Arnold Schwarzenegger szülőháza és múzeuma volt.


Apa nagy álma. Gyerekkorának meghatározó motiváló személye, akinek a hatására lett számára fontos a sport, és kezdett bele évekig tartó edzésekbe (néhány év kihagyás után újra folytatja). Példaképe volt Apának. Joggal. Ahogy nézem a domboldalon álló házat, ahol a 21-dik században is csak a madarak és a természet hangját lehet hallani, ahová a civilizáció és a forgalom zaja nem jut el. Egy víz- és árammentes ház csendjében álmodozik egy gyerek arról, hogy ő egyszer híres lesz. Egy eldugott, néhány házból álló hegyi falu egyik épületének vaságyán merengve tervezi a jövőjét. Belegondolva olyan abszurd. Olyan lehetetlennek tünik. Az 1970-es évek eleje. Onnan elindulni? Kitörni? Mégishogy? Megtette. Ismerjük a történetét. Nem vagyok A. Sch. fan, de meg kell emelnem előtte a kalapom. A hite előtt. Az akaratereje előtt. A kitartása előtt. El fogom olvasni a könyvét. 
Schwarziék kertjének csendjében még egy kicsit pihengetünk, hagyjuk , hogy a hely szelleme hasson a lelkünkre, majd a déli kánikulában még teszünk néhány százméteres sétát a kis faluban, és élvezzük, hogy a tekintetünk úgy szívja magába a hegyek látványát, mint itatóspapír a tintát.